CENTRUM OGRODNICZNE PRACUŚ

Schodnia (k.Ozimka), ul. Brzozowa 4A, tel. 77 402 65 95, fax: 77 402 65 96
 

Zima w ogrodzie


Rośliny znajdują się w stanie zimowego spoczynku, więc w ogrodzie jest niewiele pracy. Należy jednak co jakiś czas sprawdzić, jak zimują rośliny: te osłonięte w ogrodzie i te przechowywane w pomieszczeniach.


Drzewa i krzewy

Korony iglaków kolumnowych można obwiązać sznurkiem, by śnieg nie rozłamał koron. Jeśli są one wysokie i trudno je związać – otrząsajmy z gałęzi śnieg gdy tylko spadnie.

Z drzew owocowych należy usunąć mumie czyli zgniłe i zasuszone owoce. Zimują na nich grzyby, których zarodniki wiosną zainfekują zawiązki owoców. Mumie najlepiej spalić lub głęboko zakopać.

Pod koniec stycznia wykonuje się zabieg bielenia pni drzew owocowych. W słoneczne dni pnie mocno się nagrzewają od strony południowej i południowo-zachodniej, a po zachodzie słońca gwałtownie się oziębiają. Prowadzi to do pękania tkanek i powstawania ran na korze, przez które mogą się dostać drobnoustroje powodujące choroby drewna. Podatne na tego rodzaju uszkodzenia poza drzewami owocowymi są niektóre drzewa ozdobne (zwłaszcza młode): buk, grab, kasztanowiec, wiśnie i śliwy ozdobne. Pnie młodych drzew można owinąć słomianą matą albo tekturą.

Zimozielone krzewy również trzeba osłonić. Najlepsze do tego celu są świerkowe gałęzie lub włóknina. Jeżeli zima jest mroźna i słoneczna, ostre słońce może spowodować brązowienie liści i igieł.

Jeżeli nie ma dużych mrozów – już od połowy stycznia można przycinać drzewa owocowe. Usuwamy pędy chore, zniekształcone, rosnące pionowo do góry, czyli wilki. Przycięte drzewa będą miały dorodniejsze owoce. Przycinanie drzew powinno się zakończyć, zanim zaczną nabrzmiewać na pędach pąki.

Byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie

Okresowo trzeba sprawdzać okrycia, którymi osłonięte zostały byliny w ogrodzie. Te, które są uszkodzone – poprawiamy. Jeśli zapowiadane są długie i silne mrozy, najbardziej wrażliwe rośliny przykrywamy dodatkową warstwą świerkowych gałęzi, włókniny lub matą słomianą.

Rośliny niezimujące w ogrodzie (np. acidanter, dalia, mieczyk) również należy przeglądać. Jeśli cebule, bulwy lub karpy są miękkie, spleśniałe lub mają plamy – należy je wyrzucić. Jeśli uszkodzenia są małe – można je wyciąć nożem, a ranę obsypać węglem drzewnym z dodatkiem Kaptanu.

W lutym do pojemników można wysiać rośliny jednoroczne, uprawiane z rozsady: begonie stale kwitnące, dale, goździki ogrodowe, helotropy, kobee pnące, lewkonie, lobelie, lwie paszcze, petunie, szałwie, żeniszki. Pojemniki przykrywamy folią lub przezroczystą plastikową okrywą i ustawiamy w dobrze oświetlonym miejscu, w temperaturze około 20 st. C. Podlewamy powierzchnię ziemi, by nie przeschła, a gdy pojawią się siewki, zdejmujemy folię lub pokrywę.

Trawnik
Jeśli na trawniku powstanie skorupa śnieżna, należy ją rozbić. Zalegająca na trawniku pokrywa śniegu może sprzyjać rozwojowi pleśni śniegowej. Jest to groźna choroba, która może zniszczyć trawnik. Odśnieżając w ogrodzie drogi, nie przerzucajmy śniegu na trawnik.

Staw
W stawie, w którym żyją ryby, musi być przerębel, przez który będzie docierało powietrze. Zanim nadejdzie mróz, można na powierzchni wody położyć styropianowy pływak lub specjalną pływającą grzałkę i co jakiś czas sprawdzać, czy woda pod pływakiem nie zamarzła. Jeśli tak – lód trzeba stopić, stawiając na nim garnek z gorącą wodą. Lepiej nie rozbijać go siekierą, bo hałas może płoszyć ryby (przestraszonym mogą popękać pęcherze pławne). Jeżeli powierzchnia stawu zamarzła, wystarczy odpompować nieco wody, aby pod lodem powstała ocieplająca poduszka powietrzna grubości około 5 cm.