CENTRUM OGRODNICZNE PRACUŚ

Schodnia (k.Ozimka), ul. Brzozowa 4A, tel. 77 402 65 95, fax: 77 402 65 96
 

Wiosna zimą? Co na to rośliny?


Tej zimy pogoda spłatała nam niezłego figla. Wszyscy, którzy z utęsknieniem czekali na mroźną, białą, śnieżną zimę musieli na razie z goryczą odłożyć w kąt narty i sanki.


Zwolennicy cieplejszego klimatu natomiast z nieukrywaną radością słuchali prognozy o nie mającej zamiaru nadejść w najbliższym czasie zimie. Wysokie jak na tę porę roku, plusowe temperatury na większość z nas wpływają jednak optymistycznie. Mało kto niestety zastanawia się nad tym, jak taka anomalia może wpłynąć na otaczającą nas florę i faunę.

W związku z tym, że cały czas utrzymywały się wysokie temperatury, większość roślin zaczęła puszczać pąki. Przykładem może być kwitnący już oczar i pyląca paziami leszczyna, na wierzbach pojawiły się „kotki”, a rośliny cebulowe wyjrzały już spod ziemi. Takich roślin jest dużo więcej, bardzo wielu z nas może to zaobserwować we własnym ogrodzie.

Zapowiedzi nadejścia przymrozków które ostatnio zaczęły pojawiać się w prognozach powinny być dla nas sygnałem alarmowym. Czy pomyśleliśmy o zabezpieczeniu wrażliwych na niskie temperatury roślin? Jeżeli nie, to mamy ostatnią okazję by ten błąd naprawić, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, bardzo dużo roślin z całą pewnością nam przemarznie i w tym sezonie zakwitnie później lub nie zakwitnie wcale. Stanie się tak ponieważ nadchodzący mróz może uszkodzić nabrzmiałe już pączki i roślina wiosną będzie je musiała zawiązać na nowo. Szczególne ryzyko przemarznięcia dotyczy rododendronów, azali, hortensji i róż, ale jest wiele innych roślin, które przydałoby się zabezpieczyć przed zimnem. Możemy to zrobić okrywając je gałęziami świerka lub jodły, słomą czy coraz bardziej popularna agrowłókniną. Przed nadejściem silnych przymrozków warto tez pomyśleć o zabezpieczeniu drzew. Przełom stycznia i lutego to ostatni moment by bielić pnie wapnem i w ten sposób uchronić je przed poważnymi uszkodzeniami kory. Ma to ogromny wpływ na kondycję drzewa i jego odporność na choroby grzybowe i szkodniki. Więcej na temat zabezpieczania roślin zarówno ogrodowych, jak i doniczkowych znajdą Państwo w moim wcześniejszym artykule pt.” Jesienne zabiegi w ogrodzie”.

Tak więc, drodzy Państwo, szczerze radzę- trzymajmy rękę na pulsie i wraz z nadejściem silnych mrozów okryjmy rośliny, szczególnie te najbardziej wrażliwe na niskie temperatury. Z pewnością odwdzięczą nam się wiosną pięknymi kwiatami.