CENTRUM OGRODNICZNE PRACUŚ

Schodnia (k.Ozimka), ul. Brzozowa 4A, tel. 77 402 65 95, fax: 77 402 65 96
 

Pielęgnacja trawnika


Jeżeli ktoś uważa, że pielęgnacja trawnika jest czynnością łatwą i nie wymagającą dużego nakładu pracy jest w dużym błędzie.


Niestety jeżeli chcemy żeby nasz trawnik był ozdobą ogrodu i cieszył oko soczystą zielenią musimy liczyć się z tym, że przy jego pielęgnacji będziemy musieli poświęcić sporo czasu.

Zanim zaczniemy wiosną wszelakie zabiegi pielęgnacyjne na naszym trawniku powinniśmy zaraz po rozmarznięciu ziemi zagrabić powierzchnię, aby usunąć wszelkiego rodzaju śmieci i opadłe, zeszłoroczne liście. Grabić należy bardzo delikatnie żeby nie uszkodzić młodych, kiełkujących źdźbeł. Zalecana czynnością jest też wałowanie trawnika. Przyczynia się to do lepszego ukorzeniania trawy, ponieważ korzenie ściślej przylegają do gleby.

NAWOŻENIE
– pierwsze nawożenie po zimie jest bardzo ważne dla naszego trawnika. Pobudza ono nasiona do kiełkowania i intensywnego wzrostu. Zaleca się aby nawozy stosowane wczesną wiosną zawierały zwiększoną dawkę azotu, który powoduje szybki wzrost, lepsze rozkrzewienie i soczyście zielone wybarwienie źdźbeł. Oprócz azotu bardzo ważne jest dla roślin dostarczenie im odpowiedniej ilości fosforu i potasu. Fosfor wpływa na wzmocnienie systemu korzeniowego i, podobnie jak azot, na szybszy wzrost trawy. Potas natomiast wzmacnia odporność trawy na choroby grzybowe i niesprzyjające warunki pogodowe, tj. susza czy przymrozki. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie granulowanych nawozów wieloskładnikowych, ale o zwiększone dawce azotu. Dostarczamy w ten sposób trawie przy jednym nawożeniu wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy. Zaleca się nawozić trawnik co 2-3 miesiące, czyli ok. 3 razy w sezonie.

KOSZENIE – pierwsze koszenie najlepiej przeprowadzić w drugiej połowę kwietnia. Wysokość koszenia uzależniona jest co prawda od przeznaczenia trawnika (trawnik sportowy, dekoracyjny, golfowy, rekreacyjny) ale nie zaleca się bardzo niskiego koszenia. Zbyt nisko skoszona trawa łatwo ulega przesuszeniu, jest mniej odporna na choroby grzybowe i rozwój chwastów. W okresie letnim powinniśmy kosić co 7-10 dni na wysokość 3,5- 7 cm, a w okresach suszy nawet na 8 cm.

PODLEWANIE
– żeby trawnik był zdrowy i ładny nie możemy dopuścić ani do przesuszenia, ani do zalania trawnika.
Zbyt suchy trawnik narażony jest na żółknięcie i całkowite zasuszenie źdźbeł oraz na atak kolonii mrówek. Trawnik zbyt intensywnie podlewany z kolei jest bardzo narażony na choroby grzybowe, gnicie oraz intensywny rozwój mchu.
Najlepiej podlewać trawnik we wczesnych godzinach porannych, jednokrotną dawką wody, ok. 3 l/m3. jednorazowe podlanie daje lepsze efekty i mniejsze zużycie wody niż polewanie częstsze ale mniej obfite.

AERACJA I WERTYKULACJA
- aeracja to zabieg mający na celu rozluźnienie wierzchniej warstwy gleby oraz dostarczenie powietrza do systemu korzeniowego. Wykonuje się go aeratorami ręcznymi lub elektrycznymi, można również użyć specjalnych kolców do butów lub wideł.
Wertkulacja (tzw. pionowe cięcie trawnika ) zapobiega i przeciwdziała „filcowaniu” trawnika. „Filc” to pozostałe po koszeniu resztki źdźbeł które powoli rozkładają się w rosnącej trawie tworząc zbitą, nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę. Zabieg wykonuje się specjalnymi wertykulatorami zaopatrzonymi w pionowo ustawione noże, które nacinają darń trawnika powodując oprócz usuwania „filcu” lepsze jej rozkrzewianie i napowietrzenie.
Wertkulację i aerację należy obowiązkowo przeprowadzić wiosną, najlepiej w połowie kwietnia. Zabieg ten zaleca się powtarzać kilka razy w sezonie , raz na 1-2 miesiące. Najważniejsze jest jednak to pierwsze, wiosenne napowietrzanie, gdyż tak jak inne wczesnowiosenne zabiegi pobudza ono trawnik do intensywnego wzrostu i lepszego krzewienia. Wertykulację przeprowadzać należy zawsze na suchym, nisko skoszonym trawniku na głębokość 3- 7 cm.

ZWALCZANIE CHWASTÓW
– zwalczanie chwastów jest jednym z ważniejszych elementów pielęgnacyjnych trawnika. Można w tym celu zastosować jeden z wielu środków chwastobójczych przeznaczonych do zwalczania chwastów dwuliściennych w trawnikach np. STARANE czy GOLF 292 EW. należy pamiętać by zabieg zwalczania chwastów i nawożenia wykonywać osobno, gdyż inaczej herbicyd może nie być skuteczny. Oprysk wykonuje się gdy chwasty mają przynajmniej 2-3 liście, najlepiej wieczorem przy bezwietrznej pogodzie.
Mech, kolejny niepożądany element każdego trawnika, jest w ostatnich latach ogromnym problemem i udręką. Rozwija się bardzo intensywnie na glebach o lekko kwaśnym odczynie, dlatego doskonałym zabiegiem profilaktycznym jest wapnowanie trawnika. Wapnowanie przeprowadza się w dawce:

  • na glebach bardzo lekkich w 1-2 kg/10 m2,
  • na glebach lekkich 2-3 kg/ 10 m2,
  • na glebach średnich 3-4 kg/ 10 m 2 i
  • na glebach ciężkich 4-5 kg/ 10 m 2.
ZWALCZANIE CHORÓB – choroby trawnika są zjawiskiem występującym zwłaszcza po silnej zimie. W Polsce nie ma jak dotąd zarejestrowanych preparatów do zwalczania chorób grzybowych w trawniku. Jedynym sposobem zapobiegania występowaniu chorób jest działanie profilaktyczne.
Należy stosować wielogatunkowe mieszanki traw przystosowane do polskich warunków klimatycznych, dokładnie przestrzegać dawek nawozów, unikać nawożenia nawozami azotowymi w okresie suszy i jesienią. Trawniki najlepiej podlewać wcześnie rano, starać się by wieczorem powierzchnia trawnika była sucha, podlewać rzadko, ale głęboko i unikać codziennego zraszania trawy. Kosić należy nie więcej niż 1/2- 1/3 wysokości źdźbła, usuwać ścięte resztki żeby nie dopuścić do powstania „filcu”. No i na koniec – zapewnić trawnikowi dobre napowietrzenie oraz starać się nie zakładać trawnika w głębokim cieniu.