CENTRUM OGRODNICZNE PRACUŚ

Schodnia (k.Ozimka), ul. Brzozowa 4A, tel. 77 402 65 95, fax: 77 402 65 96
 

Pielęgnacja roślin balkonowych


Wraz z nadejściem wiosny nie tylko ogród budzi się do życia.


Również na naszych balkonach pojawiają się pierwsze znaki nadchodzących ciepłych dni- wielobarwne kaskady surfinii zwisającej, szlachetne dalie czy pięknie kwitnące werbeny.

W przypadku gdy rośliny nasze takie jak np.fuksje czy pelargonie zimowały w niskiej temperaturze w pomieszczeniach,teraz,gdy przenosimy je wiosną spowrotem na balkon warto przyciąć im pędy, zabieg ten sprawi, że ładniej się rozkrzewią.

Należy również pamiętać o obfitszym podlewaniu oraz dokarmianiu nawozami wieloskładnikowymi.

Sadząc do skrzynek pelargonie, fuksje, wrzośce czy inne rośliny wieloletnie trzeba uważać, by nie posadzić ich zbyt głęboko, natomiast rośliny jednoroczne sadzimy na dość dużej głębokości.

Rośliny jednoroczne, takie jak np.bratki, aksamitki czy wilce możemy również wysiewać z nasion wprost do pojemników lub skrzynek. Musimy wtedy przestrzegać odpowiedniej odległości między roślinkami, gdyż przy zbytnim zagęszczeniu będą rosły one słabiej, a roślina będzie mniej efektowna i bardziej narażona na atak szkodników i choroby grzybowe.

Warto na dno skrzynki położyć warstwę drenażową (są w sprzedaży skrzynki z gotowym, wbudowanym "podwójnym dnem" który spełnia doskonale rolę drenażu). Spowoduje to lepszą przepuszczalność gleby i nie narazi roślin na przelanie wodą. Następnie sypiemy ziemię i lekko ugniatamy dłonią tak, by powierzchnia ziemi była poniżej krawędzi skrzynki, co ułatwia podlewanie.
Podlewać należy tak, by utrzymać stałą wilgotność podłoża, nie możemy kierować się zasadą podlewania np. raz w tygodniu, bo może to doprowadzić do przesuszenia roślin, np. rośliny w wąskich skrzynkach są bardziej narażone na wysychanie ziemi.

Podlewać należy rano lub wczesnym popołudniem. Należy pamiętać żeby w bardzo słoneczne dni nie przeprowadząc zabiegów opryskiwania czy zwilżania liści, bo doprowadzi to do popalenia roślin.

Większość roślin balkonowych potrzebuje silnego nawożenia, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi, zwłaszcza, że rosną one w małej powierzchni skrzynki.

Dokarmianie roślin zaczynamy w maju-lipcu.Rośliny kwitnące latem jak pelargonie, fuksje, petunie czy inne nawozimy raz w tygodniu. Takim roślinom, które będą zimowały, ostatnie dokarmianie nawozem stosujemy pod koniec sierpnia. Jest to konieczne żeby pędy mogły odpowiednio przygotować się do zimy.