CENTRUM OGRODNICZNE PRACUŚ

Schodnia (k.Ozimka), ul. Brzozowa 4A, tel. 77 402 65 95, fax: 77 402 65 96
 

Jesienne zabiegi w ogrodzie


Zimą wszystko w ogrodzie zapada w trwający aż do pierwszych odwilży sen.


Drzewa, krzewy, byliny magazynują odpowiednią ilość wody i składników mineralnych, które pozwolą im przetrwać aż do wiosny. Bardzo ważne jest abyśmy pomogli roślinkom mniej odpornym na niskie temperatury przezimować w te najchłodniejsze dni w roku . Nie możemy również zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu stawu i oczka wodnego, szczególnie jeżeli hodujemy w nich różnego rodzaju wodne życie.

PRZYGOTOWANIE ROŚLIN ROSNĄCYCH W GRUNCIE DO PRZEZIMOWANIA

Rośliny wrażliwe na niskie temperatury, takie jak rododendrony, azalie, hortensje, czy niektóre odmiany szczepionych róż musimy na zimę koniecznie okryć. Możemy użyć do tego gałązek sosnowych, torfu, słomy czy coraz bardziej popularnej agrowłókniny. Przy hortensjach bardzo ważne jest by obsypać krzak powyżej miejsca w którym wyrastają pąki kwiatowe. Hortensja kwitnie tylko na pędach dwuletnich, jeżeli dopuścimy do przemarznięcia pąków to w najbliższym sezonie niestety nam nie zakwitnie.

Bardzo ważne jest, aby jesienią przed nadejściem przymrozków zarówno drzewa i krzewy świeżo posadzone jak i te już rosnące bardzo obficie zalać wodą .Dotyczy to szczególnie drzew i krzewów liściastych i iglastych zimozielonych. Pozwoli to roślinom zmagazynować w pędach wystarczającą do przezimowania ilość wody. Najczęstszą przyczyną zamierania drzew po długich ,mroźnych zimach jest wbrew pozorom nie przemarznięcie, a przesuszenie. W roślinie bowiem pod wpływem promieni słonecznych cały czas zachodzą procesy transpiracji, a ubytek wody nie może być uzupełniony z powodu zamarzniętej gleby.

ZABEZPIECZANIE ROSLIN DONICZKOWYCH

Rośliny sadzone w pojemnikach ze względu na niewielką bryłę ziemi w której rosną korzenie narażone są o wiele bardziej na przemarzanie niż rośliny posadzone do gruntu. Dodatkowo jeżeli stoją pod dachem pozbawione są naturalnych, ale niezbędnych źródeł wody, takich jak deszcz czy śnieg.
Osłony na rośliny doniczkowe zakładamy gdy temperatura spadnie do 0-5 oC, wyższe temperatury mogłyby spowodować przegrzanie roślin. Pojemnik lub donice owijamy matą słomianą lub innym materiałem takim jak np. juta, tektura falista czy agrowłóknina. Możemy też donicę włożyć do większego pudła czy skrzyni a wolną przestrzeń wypełnić materiałem izolującym (suchymi liśćmi, styropianem, korą sosnową, wiórami). Trzeba jednak zadbać wtedy o to, by do naszej warstwy izolacyjnej nie dostała się woda np. okrywając powierzchnie pojemnika kawałkiem folii. Donice z rośliną musimy ustawić na podkładce z desek lub styropianu by oddzielić ją od zimnej posadzki. Pędy roślin okrywamy podobnie jak roślin rosnących w gruncie – słomą, gałązkami, jutą lub włókniną. Agrowłóknina jest rozwiązaniem najlepszym z wyżej wymienionych ponieważ przepuszcza światło i wodę a jednocześnie chroni roślinę przed wiatrem, chłodem i przegrzaniem.

Jeżeli mamy więcej roślin w pojemnikach najlepiej zgrupować je w jednym miejscu, będą się wtedy nawzajem osłaniały przed osuszającym wiatrem. Jeżeli jest to możliwe to umieszczajmy rośliny w miejscu zacisznym.
Podobnie jak przy roślinach rosnących w gruncie należy rośliny rosnące w donicach obficie podlać zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Później może być to utrudnione przez zamarzającą ziemie w pojemniku

ZABEZPIECZANIE OCZKA WODNEGO I STAWU

Jeżeli nasze oczko wodne jest małe( nie przekracza 1000 l ) i do tego nie jest zbyt głębokie trzeba przed zima opróżnić je z wody pozostawiając jedynie 5-10 centymetrową warstwę na dnie. W przeciwnym razie lód mógłby uszkodzić zbiornik. Gatunki roślin wodnych niezimozielonych, takie jak grzybienie czy strzałki wodne można pozostawić na dnie, trzeba je tylko dobrze okryć. W tym celu możemy zbiornik wypełnić 30-40 centymetrową warstwą suchych liści. Rośliny zimozielone przenosimy do pomieszczeń ponieważ wymagają one sztucznego oświetlenia a często tez wyższej temperatury i dużej wilgotności powietrza.

Staw przed zima musimy odpowiednio przygotować pamiętając w szczególności o żyjących w nim rybach, które będą potrzebowały stałego źródła tlenu. Rośliny egzotyczne wyławiamy ze stawu, a niektóre jak np. grzybienie czy strzałki przenosimy nieco głębiej. Sitowie i trzcinę ścinamy tylko po stronie południowej na wysokości ok. 30 cm nad lustrem wody, umożliwi to docieranie większej ilości światła do zbiornika. Resztę sitowia zostawiamy ponieważ poruszane wiatrem sprawia, że woda w tym miejscu wolniej zamarza, a dodatkowo umożliwia wymianę gazowa.

Warto tez zabezpieczyć staw przed całkowitym zamarznięciem stosując styropianowa przerębel. Woda pod styropianowym pierścieniem nie zamarznie jeżeli jego dolna cześć będzie zanurzona na głębokość ok. 10 cm. Pomagają w tym specjalne komory w które możemy nasypać piasku lub kamienia i dodatkowo obciążyć styropianowa przerębel. Gdy temperatura spadnie poniżej -8 oC sama przerębel nie wystarczy. Trzeba zamontować w niej napowietrzacz zasilany pompka membranowa lub grzałką. Grzałka w przerębli sprawi ze woda w stawie nie zamarznie nawet w temp. -20 oC. Styropianowa przerębel dodatkowo wzbogaca wodę w niezbędny do przeżycia rybom tlen.

Bardzo ważnym zabiegiem w naszym ogrodzie jest również bielenie pni drzew wapnem. Można go wykonywać już od późnej jesieni, a ostatnim terminem jest przełom stycznia i lutego. Bielenie powoduje odbijanie promieni słonecznych od pnia, co zapobiega nadmiernemu jego nagrzewaniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy gwałtownych spadkach temperatury nocą i nagrzewaniu pnia w ciągu dnia, zmiany temperatury powodują pękania kory i powstawanie ran. Pęknięcia na pniu znacznie osłabiają odporność drzew, wiec są one szczególnie narażone na atak szkodników i zarodników chorób grzybowych. Alternatywnym rozwiązaniem dla bielenia pni jest okrywanie drzewa białą agrowłókniną. Zabezpiecza ona dodatkowo drzewo przed wysuszającym działaniem wiatrów.